Wszystkie aktualności
Konsekwencje braku wdrożenia konkluzji BAT dla instalacji przetwarzania odpadów
  

 

Czas na dostosowanie instalacji do wymagań zawartych w konkluzjach BAT dla przetwarzania odpadów minie za niewiele ponad rok. Zdaniem specjalistów wdrożenie nowych wymagań wymagać będzie trudnych technologicznie zmian.

17 sierpnia 2018 r. poznaliśmy Konkluzje BAT (ang. Best Available Technology, Najlepsze Dostępne Techniki) dla przetwarzania odpadów. To dokument obejmujący szerokie spektrum technologii przetwarzania odpadów, służący jako odniesienie przy ustalaniu warunków pozwoleń zintegrowanych. Czas na analizę pozwoleń, zgodnie z art. 215 ust. 1 ustawy Prawo ochrony środowiska minął 17 lutego 2019 r., natomiast czas na dostosowanie instalacji do wymagań zawartych w konkluzjach minie 17 sierpnia 2022 r. Jakie konsekwencje wiążą się z ewentualnym brakiem wdrożenia wymagań BAT?

                                                                 www.teraz-srodowisko.pl

 
Nabór wniosków w programie "Moja Woda"
  

W poniedziałek, 22 marca br. wystartuje kolejny nabór wniosków w programie „Moja Woda”, którego celem jest promocja wykorzystania m.in. deszczówki – dowiedziała się nieoficjalnie PAP.

Program skierowany jest do osób fizycznych – właścicieli domów i przewidywać będzie dotacje w wysokości do 5 tys. zł, ale nie więcej niż 80 proc. kosztów przedsięwzięcia, które doprowadzi do zatrzymywania wody opadowej w obrębie nieruchomości.

Z programu będzie można dofinansować budowę np. przewodów odprowadzających wody opadowe, zbiornika retencyjnego, oczka wodnego, instalacji rozsączającej czy nawadniającej.

Celem programu “Moja Woda” jest zwiększenie retencji wody na terenach prywatnych posesji oraz wykorzystanie zgromadzonej wody opadowej i roztopowej.

Pierwsza edycja programu ruszyła w lipcu 2020 roku i cieszyła się popularnością – stumilionowy budżet został wyczerpany w ciągu dwóch miesięcy. Ostatecznie i tak wzrósł do ponad 114 mln zł, a beneficjenci złożyli ponad 24,8 tys. wniosków.(PAP)

 
Wodociągi Warszawskie zapraszają na Światowy Dzień Wody on-line
  

W niedzielę 21 marca od godz. 11:00 zapraszamy na wyjątkowy program „Bądźmy na czasie – pijmy kranówkę”. Wraz z naszymi gośćmi specjalnymi pokażemy, jak smaczna i bezpieczna jest warszawska kranówka. Obserwujcie nasze kanały społecznościowe MPWiK Warszawa.

Światowy Dzień Wody został ustanowiony przed 29 laty przez Organizację Narodów Zjednoczonych i jest obchodzony corocznie 22 marca. Tego dnia na całym świecie podkreśla się ogromną rolę wody w naszym życiu oraz kwestię dostępu do jej zasobów. Tegorocznym obchodom przyświeca hasło: Doceniaj wodę.

Ze względu na panujące obostrzenia oraz wytyczne sanitarne, w tym roku obchody Światowego Dnia Wody w MPWiK Warszawa przenosimy do przestrzeni wirtualnej.

W niedzielę 21 marca zapraszamy na specjalne godzinne wydarzenie. W trakcie ujawnimy, dlaczego nasze statki – spulchniacze hydrauliczne – nazywają się „Chude Wojtki”, czy woda ma smak oraz, gdzie na terenie Stacji Filtrów najlepiej słychać echo. Wśród prowadzących pojawią się m.in. znani z naszych poprzednich produkcji Tomek Zapiec i Kamil Kurkierewicz. Kolejnych uczestników oraz szczegóły naszego programu będziemy zdradzać na profilu MPWiK Warszawa na Facebooku. Zachęcamy do śledzenia tego kanału i do zobaczenia właśnie na nim już w najbliższą niedzielę.

 
Ruszyła rozbiórka budowy nowego bloku w elektrowni Ostrołęka.
  

Ruszyła rozbiórka budowy nowego bloku w elektrowni Ostrołęka. Fundusze na rozbudowę elektrowni węglowej zostały wstrzymane w 2020 roku.

Planowany blok C elektrowni na węgiel kamienny w Ostrołęce miał kosztować ok. 6 mld zł i zacząć pracę w 2023 r. Najpierw jednak Sąd Okręgowy w Poznaniu stwierdził nieważność uchwały zebrania akcjonariuszy spółki Enea zezwalającej na budowę bloku.

Energa i Enea – państwowe spółki zaangażowane w projekt – zawiesiły pieniądze na budowę bloku C na początku 2020 roku, tym samym wstrzymując prace nad konstrukcją.

Ponad rok po wstrzymaniu budowy elektrowni węglowej w Ostrołęce, ruszyła rozbiórka betonowej konstrukcji chłodni kominowej i pylonów.

Dwa ogromne słupy to najbardziej charakterystyczny element niedokończonej budowy. Projekt zakładał, że wieże będą ze sobą połączone, nie udało się tego jednak zrealizować. Dlatego pylony, ze względów bezpieczeństwa, muszą zostać zdemontowane.

Podczas demontażu nie będą stosowane materiały wybuchowe. Wieże będą rozbierane poprzez odcinanie kolejnych fragmentów konstrukcji.

Jak informuje portal moja-ostroleka.pl, rozbiórka miała zacząć się w drugim kwartale tego roku, jednak prace rozpoczęto już teraz. Każdego dnia znikają kolejne przęsła niedokończonej chłodni kominowej.

Szacuje się, że niezrealizowany blok Elektrowni Ostrołęka to strata ok. 1 mld zł dla budżetu państwa. Rozbiórka będzie kosztować kolejne miliony. Niewielka część środków wydanych na budowę pylonów i wieńca chłodni kominowej zostanie odzyskana – pozostałości z rozbiórki trafią do sprzedaży lub posłużą jako kruszywo pod budowę dróg.

 
««  start « poprz. 1 2 3 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 5 - 8 z 84


Redakcja GAZ WODA I TECHNIKA SANITARNA
Siedziba redakcji: ul. Czackiego 3/5, pok.216, 00-043 Warszawa
tel./fax 0 22 827 02 49 tel. 22 336 14 07, www.gazwoda.pl
e-mail: gwits@poczta.onet.pl, gazwoda@sigma-not.pl

Wydawnictwo SIGMA-NOT Sp. z o.o.
ul. Ratuszowa 11, 03-450 Warszawa,

Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy, KRS: 0000069968
NIP
: 524 030 35 01
Kapitał zakładowy: 752 361,80 zł 

Na naszej witrynie wykorzystujemy pliki cookies w celu realizacji usług oraz gromadzenia informacji związanych z korzystaniem ze strony.

Plikami cookies możesz zarządzać w opcjach przeglądarki, z której korzystasz. Więcej informacji znajdziesz tutaj.